Reportaż: "Młodzież i rękodzieło: Twórcza siła dłoni w świecie online"

W ciągu ostatnich lat rękodzieło stało się nie tylko formą ekspresji artystycznej, ale także narzędziem budowania zdrowia psychicznego, dobrostanu fizycznego i kreatywności. Gdybyśmy wrócili do czasów naszych babć, trudno byłoby im uwierzyć, że umiejętności, które były dla nich codziennością, dzisiaj stają się siłą napędową rozwoju młodego pokolenia.

W środku pokoju w Jastrzębiej Górze siedzi grupa młodzieży z trzech krajów – Czech, Łotwy i Polski. Ich ręce są zajęte – tkają, szyją, malują. W ich oczach widać skupienie, które w dzisiejszych czasach jest rzadkością. Ale tu nie chodzi tylko o to, żeby stworzyć coś pięknego. Misja jest szersza – upowszechnienie idei, że rękodzieło ma głęboki wpływ na zdrowie i rozwój umysłu. Naukowcy potwierdzili, że rękodzieło stymuluje funkcje poznawcze mózgu, co w obecnych czasach, kiedy młodzież jest bombardowana setkami bodźców, jest nieocenione.

Ale po co te wszystkie działania? Po co w ogóle ten zgrupowany tydzień? Dlatego, że podczas tej wymiany rękodzieło to nie tylko sztuka. To narzędzie do integracji, do budowania drużyny, do przełamywania barier. W trakcie tej wymiany każdy z uczestników będzie miał okazję stać się ambasadorem rękodzieła wśród swoich rówieśników.

Za pośrednictwem kampanii społecznych, zarówno online, jak i w ich rodzinnych miejscowościach, będą inspirować innych do odkrywania tej dziedziny. To miejsce pełne jest wymiany pomysłów, nowych technik i ukrytych talentów.

Gdy marzec dobiegł końca, a uczestnicy wrócili do swoich domów, zaczęliśmy widzieć efekty ich pracy. Lokalne społeczności zostały zaangażowane w projekty rękodzielnicze, a w mediach społecznościowych pojawiły się kampanie promujące wartość twórczych działań. Dzięki inicjatywie HANDMADE YOUTH młodzi ludzie z całej Europy Środkowej pokazują, że rękodzieło ma moc, której nie można zignorować. A przyszli rękodzielnicy? Oni teraz mają wsparcie, dzięki któremu ich pasja może rosnąć.

Na pewno słyszeliście o rękodziele jako o hobby. Ale tutaj w Jastrzębiej Górze przekonaliśmy się, że to coś znacznie więcej. To droga do lepszego zdrowia, większej kreatywności i głębszej społeczności.

Relacja młodych z wymiany młodzieży pn. DO IT YOURSELF & HAND ON, z ramienia Erasmus Plus

Hej wszystkim!

W marcu (dokładnie od 20 do 31) mieliśmy niesamowitą okazję wziąć udział w wymianie młodzieżowej w Jastrzębiej Górze. Było nas tam sporo! Przybyliśmy z trzech krajów: Polski, Czech i Łotwy. Spotkanie miało jedno główne przesłanie – pokazać, że rękodzieło to nie tylko fajny sposób spędzania wolnego czasu, ale coś znacznie więcej.

Nie uwierzycie, co robiliśmy! Odkryliśmy, jak handmade wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne. Sporo z nas stwierdziło, że taka twórcza praca jest mega odstresowująca.

Zresztą nie trzymaliśmy tego tylko dla siebie. Postanowiliśmy podzielić się tym z innymi. Założyliśmy kampanie społeczne, zarówno w sieci, jak i w naszych rodzinnych miejscowościach. Możecie zobaczyć nasze posty i filmiki na Instagramie i Tik Tok!

Najlepsze było to, że podczas tych wszystkich działań, wielu z nas odkryło w sobie ukryte talenty. Kto by pomyślał, że zwykły sznurek i kawałek drewna mogą stać się dziełem sztuki w rękach nastolatka? A wymiana pomysłów? Każdy miał coś ciekawego do zaprezentowania. Innowacyjne DIY stało się naszym codziennym zajęciem.

Aha! I jeszcze jedno – byliśmy tam w grupie 40 osób w wieku od 14 do 17 lat. Oczywiście z opiekunami – bo kto by pilnował tego wszystkiego chaosu twórczego? 😉

To była niesamowita przygoda, pełna kreatywności, nowych znajomości i przede wszystkim mega pozytywnej energii. Czekamy na kolejne takie spotkania!

Pozdrawiamy serdecznie,

Ekipa wymiany DO IT YOURSELF & HAND ON

Galeria