W dniach 20-28 2019 roku, w Darłówku, nad pięknym polskim morzem odbył się projekt fundacji Semper Art., pn. HANDMADE THEATRE, dzięki programowi Erasmus +. Udział wzięła w nim grupa utalentowanej młodzieży z Grecji, Łotwy, Słowacji, Czech oraz Polski.
Finałem projektu było wystawienie wspólnego spektaklu teatralnego, ukazującego historię, rozwój i znaczenie rękodzieła w życiu człowieka od zarania dziejów, do czasów współczesnych.
foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art
Pokazano w nim w sposób symboliczny nierozerwalny związek wytworów ludzkich rąk na rozwój cywilizacyjny, kulturowy, na potrzebę posiadania i spełniania się w pasji oraz jako odpowiedź na ludzkie potrzeby. W poszczególnych scenach przedstawiono etapy wpływu i funkcjonowania rękodzieła i rzemiosła w stale zmieniającym się modelu cywilizacji.
Modelu, który zmienia się na przestrzeni wieków, w różnego rodzaju uwarunkowaniach i miejscach na świecie (pokazano czasy prehistoryczne, starożytne- na przykładzie Egiptu i Grecji, rewolucjonistyczną Francję, aż po międzynarodową współczesność, z którą styczność jest teraz wszechobecna).
Spektakl przedstawiony został w sposób niemy, pada w nim tylko kilka pojedynczych słów. Wykorzystano w nim element kuli, jako symboliki świata, życia zataczającego krąg i teraźniejszości, łączącej się w sposób nierozerwalny z przeszłością. Wszystkie dekoracje, stroje i elementy scenografii zostały oczywiście przygotowane przez uczestników projektu własnoręcznie i wedle własnych koncepcji.
foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art
Ponieważ główną misją naszej fundacji jest ochrona, promocja i rozwój polskiego dorobku i dziedzictwa kulturowego właśnie w zakresie sztuki, rękodzieła, tradycji, twórczości ludowej oraz ginących zawodów, promocja artystów, rękodzielników oraz przedstawicieli tzw. ginących zawodów, rozwijanie talentów artystycznych, w tym u młodzieży, cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy gościć w Polsce tak kreatywne grupy młodych ludzi, skupione na co dzień w organizacjach pozarządowych o podobnych profilach w swoich krajach: Petrklíč help w Czechach, Κυριώτισσας Ουτοπία – Kiriotissa’s YOutHopia w Grecji, Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrs na Łotwie, oraz Cardio Lungs na Słowacji. Nie zabrakło także ekipy z Polski, związanej z naszą fundacją.
Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za udział w projekcie i – do zobaczenia – być może przy kolejnym!
foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art foto. Fundacja Semper Art