Partnerzy

O organizacji koordynującej – Semper Art z Polski

Celem organizacji jest promocja artystów, jacy swymi uzdolnieniami, pracą nad rozwojem talentu i warsztatu dają dziś przykład innym. Inspirują, uczą, pokazują, jak przejść przez drogę nauki, samokształcenia i kreowania wizerunku swojej marki, aż do niewątpliwych sukcesów odnoszonych w dziedzinach swej twórczości. Organizacja skupia osoby zajmujące się rękodziełem z obszaru Mazowsza. Wspiera lokalnych artystów poprzez techniczną organizację warsztatów, promocję ich twórczości i wsparcie indywidualne w zależności od potrzeb. Z drugiej strony Semper Art działa na rzecz upowszechniania wiedzy o rzemiośle w społeczeństwie, w szczególności wśród młodych ludzi. Tradycyjne zajęcia mogą być nie tylko zwykłym hobby, ale doskonałym narzędziem integracji społecznej, edukacji międzypokoleniowej, pracy z młodzieżą i budowania sieci współpracy.

Kultura rękodzielnicza w Polsce kształtowała się na przestrzeni wielu wieków. Rękodzieło spełniało wówczas funkcje głownie użytkowe i było odpowiedzią na codzienne ludzkie potrzeby. Przedmioty codziennego użytku wytwarzano wówczas w cechach rzemieślniczych, jakie były po prostu praprzodkami dzisiejszych fabryk i taśm produkcyjnych. Ostatnie lata to prawdziwy rozkwit rękodzieła, na wielu polach i w wielu technikach. To już nie tylko hobby po godzinach, praca dla przyjemności, ale bardzo często sposób na życie i na biznes. Na połączeniu talentu i zdolności manualnych z chęcią uczynienia z tego zajęcia, z jakiego można żyć.

Kiriotissa’s YOutHopia z Grecji

Κυριώτισσας Ουτοπία – Kiriotissa’s YOutHopia to nieformalna grupa młodych ludzi z miasta Veria w Grecji.

Skupia młodych ludzi, których łączy pasja do sztuki i muzyki. Nazwa organizacji składa się z 3 słów: Kiriotissa, tradycyjnego obszaru Veria, w którym działa, młodych ludzi oraz Utopii, greckiego świata, który oznacza piękne miejsce gdzie wszystko jest perfekcyjne.

Grupa od bardzo niedawna zainteresowała się Erasmus+, ale ma duże doświadczenie w projektach i wydarzeniach związanych z kulturą i tradycyjnymi zwyczajami. W zasadzie prowadzi działania od 1998 roku. W ciągu roku, a szczególnie w porze letniej organizuje imprezy folklorystyczne z muzyką i rzemiosłem greckim (ceramika). Grupa jest silnie zakorzeniona w lokalnej społeczności i to do niej kieruje swoją ofertę. Współpracuje z kilkoma lokalnymi artystami.

Celem ich działań jest motywowanie młodych ludzi do nawiązania kontaktu z tradycją, tak aby móc utrzymać ją przy życiu, nie tracąc przy tym zainteresowania innowacyjnością i kreatywnością.

https://kyriotissasutopia.wordpress.com/

Petrklic z.s. z Czech

Petrklic z.s. jest stowarzyszeniem z długą historią (założone w 2006 roku). Organizacja ma swoją siedzibę w Cesky Tesin i z racji przygranicznego położenia posiada spore doświadczenie w działaniach integracyjnych Polaków, Słowaków i Czechów. Podstawowym celem stowarzyszenia są działania ekologiczne (warsztaty, festiwale).

W ramach typowego rzemiosła organizacja prowadzi grupę osób zajmujących się tradycyjnym wyrobem koszów. Koszykarz – plecionkarz należy do ginących zawodów w regionie partnera. Z tego powodu organizacja prowadzi klub plecionkarstwa, który nie tylko popularyzuje to rzemiosło, ale także prowadzi  badania na ten temat poprzez dokumentacje zdjęciową i katalogowanie technik oraz odnajdywanie wciąż żyjących osób – rzemieślników wśród starszego pokolenia. Osoby które wezmą udział będą należały do wspominanego klubu.

W ramach swojej działalności społeczno- ekonomicznej prowadzi ekologiczne gospodarstwo PidiFarma Petrklic, które poprzez możliwość wzięcia udziału w procesie hodowli, wizyty studyjne i wydarzenia dla dzieci promuje zdrową żywność i tradycyjne rolnictwo. Cyklicznie organizuje projekt społecznego ogrodu w centrum miasta poprzez promocję i edukację podstaw ogrodnictwa, szczególnie wśród młodzieży miejskiej.

www.petrklichelp.cz

Cardio Youngs ze Słowacji

Słowacka nieformalna grupa składa się z osób z dysfunkcjami kardiologicznymi i młodych ludzi, którzy im pomagają. W swojej pracy wykorzystują metody edukacji nieformalnej i eksperymentalnego uczenia się. W niedalekiej przyszłości grupa będzie dążyć do stworzenia nowej organizacji non-profit. W zakresie rękodzieła członkowie grupy zajmują się tradycyjną słowacką sztuką ludową, decoupage, biżuterią rzemieślniczą i ekologiczną (PET-art z butelek PET, stare dekoracje papierowe). Liderka grupy zajmuje się rzemiosłem zawodowo – prowadzi mały warsztat rękodzieła.

Stowarzyszenie Nous z Włoch

Nasz włoski partner – Stowarzyszenie Nous jest organizacją pozarządową, która organizuje wydarzenia artystyczne, stanowiące miejsce spotkań artystów i lokalnych rzemieślników. Stowarzyszenie organizuje je i promuje w formie „laboratoriów” sztuki, rzeźby i muzyki dla młodzieży. Obszar zainteresowań obejmuje także media społecznościowe i ich wykorzystanie w celu poprawy komunikacji i promocji rzemiosła i lokalnej sztuki. Od 2012 roku współpracuje z Short Movie Festival (VideoMakerFilmFestival), dbając o kulturową sekcję festiwalu i promując lokalną produkcję kinową. W ramach organizacji głównym działaczem jest Mattia Campo Dall’Orto – artystą niezależny, który regularnie prowadzi warsztaty poświęcone grupom młodzieży z mniejszymi szansami. Zajmuje się sztuką miejską i jej powiązaniami z przeszłością i tradycją. Organizacja prowadzi od 2014 r. wydarzenie o nazwie “Natale Ad Arte”, w ramach którego tworzy rynek lokalnego rękodzieła artystycznego, wystawę malarską / fotograficzną i warsztaty dla dzieci. Każdego marca organizuje wydarzenie pod nazwą “Staffetta per l’Europa” “, finansowany przez władze regionalne Kampanii, który ma na celu promowanie ekspresji kulturalnej społeczności miasta Vietri.

https://www.facebook.com/ong.nous/

Chitalishte Iskra z Bułgarii

Iskra jest organizacją non-profit prowadząca działalność artystyczną, kulturalną i edukacyjną skierowaną do młodzieży. W ramach naszego projektu współpracujemy z działem „fabryka edukacyjna”, który zajmuje się tradycyjną sztuką włókienniczą i ceramiką. Uczestnicy warsztatów poznają techniki tkackie “batik” i “patchwork”, malowanie na jedwabiu oraz ceramikę. W dziedzinie młodzieży Iskra zajmuje się organizacją: seminariów, eventów folklorystycznych i warsztatów rzemieślniczych. Główny cel grupy zajmującej się tradycyjnymi wyrobami to promocja tej formy spędzania czasu wśród młodzieży. Spora część oferty kierowana jest także do młodzieży o mniejszych szansach. Edukacja tej grupy jest bardzo ważna, gdyż Iskra kieruje ofertę również do mieszkańców Sofii w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Organizacja powstała 50 lat temu. Stale współpracuje z Uniwersytetem w Sofii w ramach wolontariatu i szkolenia studentów z edukacji poza formalnej. Podstawową działalnością Iskry jest prowadzenie klubów młodzieżowych w formie typowo bułgarskiej “chitalishta” – jest to połączenie biblioteki, teatru i centrum kultury (takie miejsca mają długoletnią, przedwojenną tradycję i odegrały wielką rolę w odrodzeniu bułgarskiej kultury, z tego względu miejsca te znalazły się na liście UNESCO). Chitalishte Iskra jest bardzo aktywną organizacją kulturalną i edukacyjną w Sofii.

http://iskra-bg.eu/
https://www.facebook.com/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0…/

Centrum Dzieci i Młodzieży „Ludza” z Łotwy

Centrum Dzieci i Młodzieży „Ludza” znajduje się w małym mieście na Łotwie – Ludzy, dość daleko od stolicy i bardzo blisko granicy z Rosją. Centrum kieruje swoją ofertę edukacyjną do dzieci i młodzież w wieku poniżej 25 lat. Głównie organizuje warsztaty rękodzieła, śpiewu i tańca ludowego. Odnośnie rękodzieła pracownicy i wolontariusze uczą głównie tradycyjnych haftów i mozaiki tekstylnej. Centrum jest najważniejszą placówką w gminie Ludza prowadzącą edukację poza formalną.

Wytwory rękodzielnicze są wykorzystywane w formie sezonowych ozdób (np. na Boże Narodzenie – wieńce adwentowe). Dzieci i młodzież regularnie tworzą wystawy i biorą udział w różnych konkursach. Zajęcia w Centrum odbywają się od poniedziałku do soboty i są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 25 lat.

http://ludzasbjc.lv/lv/
Go Top
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook