CEL

Rękodzieło to coś więcej niż tylko sposób na spędzanie wolnego czasu. W naszym projekcie chcemy upowszechnić pozytywny wpływ wykonywania handmade na różne aspekty życia młodych ludzi. Działania manualne mają wpływ na zdrowie psychiczne, dobrostan fizyczny i kreatywność osób je podejmujących. Udowodnione jest powiązanie możliwości poznawczych mózgu z działaniami angażującymi funkcje motoryczne i wymuszającymi długotrwałe skupienie. Młodzi ludzie w kontekście obecnych czasów (przeładowania bodźcami, multitaskingu, FOMO, bycia online) mogą znacząco polepszyć swoje możliwości edukacyjne.

DZIAŁANIA

Podczas wymiany młodzieży rękodzieło stanie się podstawowym narzędziem dla innych celów, takich jak: integracja, przełamywanie uprzedzeń, budowanie silnego zespołu i ewaluacja. Na kolejnym etapie młodzi ludzie będą promowali rękodzieło, w bardzo różnych formach, wśród swoich rówieśników. Wykorzystają do tego kampanie społeczne realizowane online, jak i w swoich miejscowościach. Podczas aktywności uczestnicy będą również odkrywać swoje ukryte talenty i wymieniać się nowymi sposobami na innowacyjne DIY. Wymiana będzie miała miejsce w Polsce, w dniach 20 -31 marca 2023 roku, dla osób w wieku 14-17 lat wraz z opiekunami.

REZULTATY

Podstawowym rezultatem będzie udowodnienie edukacyjnych walorów rękodzieła, zarówno na poziomie uczestników wymiany, jak i ich rówieśników. Do tych ostatnich dotrzemy poprzez przygotowane kampanie społeczne, mające na celu promocję wartości rękodzielniczych wśród młodzieży. Kampanie odbędą się wśród lokalnych społeczności uczestników, ale także w formie online. W trwające kampanie zostaną wykorzystani Ambasadorzy Rękodzieła HANDMADAE YOUTH, a przyszli rękodzielnicy będą mogli skorzystać z Programu wsparcia młodych rękodzielników Fundacji Semper Art.